Udržitelnost na Fakultě aplikovaných věd
Dokážeme spojit nejrůznější vědní obory a zajistit, aby spolu dobře fungovaly. Vše, co děláme, se snažíme dělat co nejvíce udržitelně, abychom přispěli k lepší budoucnosti pro všechny.
Co děláme
- Sdružujeme kapacity v oboru. Přes 30 let učíme studenty z Česka i zahraničí, většina z více než 6 000 absolventů zůstává pracovat v Plzeňském kraji. Poskytujeme výborné podmínky pro vědeckou kariéru.
- Neustále hledáme nová řešení. Jedním z nich jsou třeba chytrá okna, která budou v moderních stavbách udržovat ideální teplotu a výrazně snižovat náklady na klimatizaci.
- Zabýváme se vývojem nanomateriálů pro výrobu zeleného vodíku, klíčového prvku pro udržitelnou budoucnost. Vyvíjíme metody, které nám umožní vyrábět energii z vodíku ekologickou cestou, a snižovat tak závislost na fosilních palivech.
- Vyvíjíme technologie, které pomáhají chránit přírodu. Například takové, které slouží pro analýzu fotek z fotopastí, usnadní rozpoznávání zvířat a zlepší odhady počtu ohrožených druhů.
- Mluvíme o udržitelnosti s veřejností. Milujeme vědu a popularizujeme ji v kraji tak, aby si ji oblíbili i lidé mimo zdi univerzity.
Co děláme
Osobnosti

Profesor Miroslav Lávička
rektor, matematik – Fakulta aplikovaných vědJakožto nový rektor zařadil téma udržitelnosti mezi klíčové priority současného vedení univerzity. Tímto se univerzitě, která je ve svém zaměření velmi různorodá, otevírá šance na úspěšnou mezioborovou spolupráci a rozvíjení jejích důležitých hodnot.

Doktor David Kolenatý
vědecký pracovník – Fakulta aplikovaných vědVe své vědecké kariéře se zabývá fyzikou plazmatu, elektrochemií, materiálovými vědami a souvisejícími technologiemi. Díky znalostem těchto oborů může svými výzkumnými aktivitami přispět k rozvoji inovativních řešení pro udržitelnou energetiku. Jeho vědecká činnost se soustředí na inovativní technologie a materiály, které mají potenciál přispět k udržitelnému rozvoji.
Přečtěte si víc.

Doktor Jindřich Liška
vedoucí oddělení informačních a řídicích systémů na katedře kybernetiky – Fakulta aplikovaných vědJe uznávaným expertem v oblasti kybernetiky a technické diagnostiky, jehož odborné a výzkumné aktivity se zaměřují na moderní přístupy v monitorování a diagnostice průmyslových zařízení, především pak rotačních strojů.
Přečtěte si víc.

Doktor Karel Jedlička
odborník na geomatiku a geoinformatiku – Fakulta aplikovaných vědVede tým, který vyvinul inovativní přístup k dopravnímu modelování prostřednictvím řešení RoadTwin. Tento nástroj umožňuje zástupcům měst a regionů rychle analyzovat dopad dopravních změn, jako jsou uzavírky nebo nové silnice, nové stavby na místní dopravu, kvalitu ovzduší a hlukové znečištění.
Přečtěte si víc.
Chcete vědět víc?
Chytrá okna
Chytrá okna jsou založena na termochromickém efektu, který zajišťuje velmi tenká vrstva (méně než 100 nanometrů) jednoho typu oxidu vanadičitého se specifickou strukturou. Tento materiál při teplotě blízké 25 °C změní své vlastnosti a začne odrážet a pohlcovat infračervené záření.
Díky tomu se okna obrazně řečeno uzavřou pro velkou část tepelného spektra slunečního záření a v budově se udržuje tepelný komfort. To v budoucnu výrazně sníží náklady na klimatizaci.
Udržitelná energetika budoucnosti
Vyvíjíme pokročilé tenkovrstvé nanomateriály pro výrobu zeleného vodíku, klíčového prvku pro udržitelnou energetiku budoucnosti. Zaměřujeme se na inovativní technologie, které umožňují efektivní rozklad vody buď přímo pomocí slunečního záření, nebo pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů.
CarnivoreID
- Projekt CarnivoreID se zaměřuje na výzkum a vývoj nových technologií umělé inteligence, které pomohou analyzovat fotografie šelem pořízené fotopastmi.
- Tato technologie má za cíl výrazně zjednodušit proces označování fotografií, zrychlit reakci na důležité situace, jako je výskyt nebezpečných druhů v nových oblastech nebo zraněná zvířata, a usnadnit rozpoznávání jednotlivých zvířat. Také pomůže lépe odhadnout počty ohrožených druhů. Hlavním řešitelem projektu je doktor Lukáš Picek.
Konzultační středisko pro veřejnost EKIS
- Pro všechny zájemce o úsporné bydlení nabízí fakulty služby střediska EKIS. Odborníci doporučí postup, jak v konkrétním případě dosáhnout snížení energetické náročnosti budovy.
- Zaměřují se nejen na stavební materiály či používané zdroje tepla, ale i na efektivitu vynaložených prostředků.
Nový přístup k dopravnímu modelování
- Prostřednictvím řešení RoadTwin umožňujeme zástupcům měst a regionů rychle analyzovat dopad dopravních změn, jako jsou uzavírky nebo nové silnice, nové stavby na místní dopravu, kvalitu ovzduší a hlukové znečištění.
Víc o našich plánech
Úspora energií a hledání nových zdrojů
- Věnujeme se vývoji technologií, které dokáží detekovat poruchy v turbínách či primárních okruzích jaderných elektráren. Mít přehled o správném fungování všech částí elektrárny přináší vyšší bezpečnost, výrazné úspory při provozu a příznivě ovlivňuje spotřebu paliva. Naším cílem je vyšší spolehlivost, zvýšení účinnosti a méně radioaktivního odpadu.
- Vytváříme chytré sítě SmartGrids, které přinášejí nové pojetí elektrizační soustavy s omezením dopadů na životní prostředí. Zapojují více obnovitelných lokálních zdrojů, využívají účinné akumulace energie a efektivněji ji přenášejí. Jsou proto pružnější a zapojeným komunitám dopřávají udržitelný uživatelský komfort s nižšími náklady.
Ochrana přírody
- Vyvíjíme nové technologie umělé inteligence, které například umožní správcům chráněných oblastí nejen přesněji mapovat pohyb a množství zvířat, ale i rychleji reagovat na výskyt konfliktního druhu či přítomnost zraněného zvířete.
- Analyzujeme lokální klimatické podmínky a vyhodnocujeme, nakolik je konkrétní plodina vhodná pro dané stanoviště, a to v kontextu klimatických trendů. Plodina, která byla před 10 lety vhodná pro dané stanoviště, už pro něj nyní vhodná být nemusí.
Víc o doktoru Davidu Kolenatém
- Zajímají ho procesy v plazmatu a elektrochemické reakce. Jeho práce se zaměřuje na vývoj pokročilých tenkovrstvých nanomateriálů pro výrobu zeleného vodíku, klíčového prvku pro udržitelnou energetiku budoucnosti. Zaměřuje se na inovativní technologie, které umožňují efektivní rozklad vody buď přímo pomocí slunečního záření (fotoelektrochemický proces), nebo pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů (elektrolyzér).
- Je autorem řady vědeckých publikací v mezinárodních časopisech a pravidelně prezentuje výsledky své práce na mezinárodních konferencích. Je spoluautorem patentů týkajících se dopovaných DLC povlaků pro bipolární desky používané v PEM palivových článcích a elektrolyzérech.
Víc o doktoru Jindřichu Liškovi
- Jeho výzkum se zaměřuje na široké spektrum oblastí, včetně monitorování stavu průmyslových zařízení, vibrodiagnostiky rotačních strojů, časo-frekvenční analýzy signálů a Structural Health Monitoring (SHM).
- V oblasti publikací je autorem nebo spoluautorem více než 90 odborných článků a patentů, které byly publikovány v renomovaných vědeckých časopisech jako Progress in Nuclear Energy a Internetional Journal of Advanced Manufacturing Technology.
- Jeho práce byla prezentována na prestižních mezinárodních konferencích, včetně World Congress on Condition Monitoring a ASME Turbo Expo.
Víc o doktoru Karlu Jedličkovi
- Od roku 2011 se věnuje výzkumu digitálních dvojčat chytrých měst, která mohou výrazně zlepšit dopravu a život ve městech. Pokročilé simulační dopravní modely naplní geografickými daty a daty ze senzorů, což umožňuje přesně předpovídat, jak se doprava i její environmentální dopady změní v případě naplnění simulovaného scénáře.
- Zájem o vícerozměrné analýzy dat ho zavedl také ke zkoumání dlouhých časových řad naměřených klimatických veličin a jejich vyhodnocení z hlediska dopadů změn klimatu na zemědělství (a nově i lesnictví). Řešení vyvinuté v jeho týmu info4agro.com dokáže analyzovat lokální klimatické podmínky a vyhodnotit, nakolik je konkrétní plodina vhodná pro dané stanoviště.