Udržitelnost na fakultě designu a umění Ladislava Sutnara
Udržitelnost pro nás není jen o ochraně životního prostředí, ale také o správném a zodpovědném chování vůči společnosti. Tento přístup uplatňujeme ve všech našich ateliérech.
Co děláme
- Vyučujeme specializované obory. Například Environmentální design pro architekturu, kde se studenti učí o ochraně noční oblohy před světelným znečištěním.
- Soustředíme se také na ochranu životního prostředí. Ve spolupráci s odborníky jsme například vytvořili netopýří budky, které mají pomoci s dlouhodobým sledováním a ochranou těchto zvířat.
- Podílíme se na projektech, které s udržitelností pomáhají. Především takových, které pracují s veřejným prostorem, hledají nové způsoby využívání krajiny nebo dávají druhou šanci opuštěným místům.
- Navrhujeme moderní řešení pro potřeby světa, který se mění. Jedním z takových je třeba evakuační kolébka, která pomáhala v monzunových oblastech zasažených vodou.
Co plánujeme
- Ve všech zmíněných oblastech má Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v úmyslu pokračovat a dále je rozvíjet. Rádi bychom ve větší míře pronikali do veřejného prostoru a nadále ho kultivovali.
Osobnost
Magistr Jan Korabečný
vedoucí katedry designu a užitého umění, průmyslový designér – Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara„Průmyslový design není jen líbivý obal, je to znak vyspělosti dané společnosti, znak dobré komunikace a spolupráce. Dlouhodobá a strukturální věc,“ říká Jan Korabečný.
Průmyslový design je podle něj obor, který kombinuje dvě ne zcela běžné dovednosti. Člověk pracuje s empatií, estetikou i výtvarným citem a zároveň uplatňuje strukturovaný inženýrský přístup. Pohybuje se mezi exaktním a humanitním vzděláním a musí předvést určitou výtvarnou kvalitu, ale zároveň respektovat technické náležitosti. Jde zkrátka o týmovou záležitost.
Přečtěte si víc.
Víc o naší práci
Výuka specializovaných oborů
Vedle jiných pracovišť fakulty se problematikou udržitelnosti ve vztahu k životnímu prostředí zabývá především katedra designu a užité tvorby.
Environmentální design pro architekturu
Je zaměřen na interdisciplinární tvorbu udržitelného designu – na ekologii krajiny, ekologii rostlin, biodiverzitu, ochranu noční tmy, environmentální sociologii a další problematiku.
Design nábytku a interiéru
Také v tomto ateliéru je akcentován princip udržitelnosti. Samozřejmostí je užívání materiálů šetrných k životnímu prostředí, častým zadáním semestrálních prací je práce s recykláty. Výjimečná je v tomto smyslu postupně budovaná materiálová banka.
Průmyslový design a Produktový design
V rámci semestrálních projektů vyvíjejí studenti např. decelularizační zařízení pro přípravu biomateriálu použitelného v tkáňovém inženýrství ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Plzeň, evakuační kolébku do monzunových oblastí (ve spolupráci s Taylor’s University v Malajsii) a další.
Projekty, které s udržitelností pomáhají
- Jedním z našich nejdůležitějších projektů je PALIMPSEST, který se zaměřuje na vztah mezi lidmi a přírodou. Jeho cílem je představit nové způsoby využívání krajiny a ekosystémů a zkoumat metody, které propojují lidské aktivity s přírodním dědictvím a udržitelností.
- Naše úsilí o obnovu přírody a kultury se projevilo také v programu EHMK2015, kde jsme realizovali jedenáct sochařských intervencí v opuštěných kostelech. Tento projekt, spolu s landartovým dílem Prorůstání, které symbolizuje spojení mezi zemí a přírodou, ukazuje, jak umění může přispět k ochraně a obnově našeho prostředí.
Návrhy moderních řešení
SOS tlačítko
- Cílem bylo prolomit ryze pragmatický přístup k návrhům a realizaci těchto zařízení a nabídnout produkt, ke kterému budou mít uživatelé pozitivní vztah a nebude pro ně stigmatizující.
Evakuační kolébka do monzunových oblastí
- Tématem práce bylo navržení nových zařízení zmírňujících následky povodní. Projekt vznikl ve spolupráci s Taylor’s University a získal první místo v soutěži Best Potential Intellectual Property Rights Filing, Malaysia.
Víc o Magistru Janu Korabečném
- Při práci ho baví kombinovat experimentování s metodologickou strukturou. Nejdříve promýšlí způsob práce a určuje strategie, jak se k danému problému postavit. Své studenty se snaží vést ke zkoušení jednotlivých návrhů pomocí modelů či maket. Vyzkouší si tak už v počáteční fázi jejich funkčnost a zpětnou vazbu uživatelů.
- Výzvou pro něj i studující je navrhovat výrobky tak, aby byly v rámci používání moderních technologií srozumitelné, jednoduché a užitečné. Princip udržitelnosti vnímá – stejně jako všechna pracoviště fakulty – nejen ve vztahu k životnímu prostředí, ale i v oblasti etiky a sociální zodpovědnosti. Usiluje o školní prostředí, které je bezpečné, a způsob vzdělávání smysluplný a poutavý.