Udržitelnost na fakultě ekonomické
Ekonomové patří mezi ty, kteří za udržitelnost nesou největší zodpovědnost. Za více než 30 let jsme vychovali přes 10 000 odborníků a odbornic, jimž v tomto ohledu důvěřujeme a kteří jsou přínosem nejen pro firmy, ale i společnost jako takovou.
Co děláme
- Spolupracujeme na projektech zaměřených na společenskou odpovědnost. Jedním z nich je například Zdravá krajina, která veřejnosti radí, jak zlepšit stav naší přírody, a představuje příklady dobré praxe.
- Na udržitelnosti pracujeme systematicky. Máme vlastní Strategii udržitelnosti a jsme členem SDG Accord, Asociace společenské odpovědnosti a platformy Změna k lepšímu.
- Na udržitelnost myslíme i ve výuce. Snažíme se její principy začlenit pomocí speciálních předmětů a podněcujeme zájem o moderní ekonomické vzdělání u nastupující generace, především u žáků základních a středních škol.
- Na trh práce přinášíme odborníky, kteří mohou udržitelnost ovlivnit tam, kde my ne. Naši absolventi a absolventky úspěšně působí na významných pozicích v organizacích a firmách v Plzeňském kraji i mimo něj.
Co plánujeme
Osobnost
Docentka Petra Taušl Procházková
vedoucí Centra podnikání a udržitelnosti, ekonomka – Fakulta ekonomickáUdržitelný byznys je budoucnost podnikání. Za touto myšlenkou si Petra Taušl Procházková stojí a jasným důkazem je široká paleta jejích aktivit. Na ZČU působí jako vedoucí katedry podnikové ekonomiky a managementu a vedoucí Centra podnikání a udržitelnosti.
Petra má za cíl inspirovat mladou generaci podnikatelů, aby dokázali do svých projektů zapojit udržitelnost, a to logicky, strategicky a v neposlední řadě také transparentně.
Co to znamená v praxi?
Přečtěte si víc.
Víc o naší práci
Předměty zaměřené na udržitelnost
Momentálně nabízíme předměty jako Udržitelný rozvoj území, Management udržitelnosti a Ekonomie a management životního prostředí. Vzdělávací materiály aktualizujeme ve spolupráci s CIRAA, Asociací společenské odpovědnosti, Green0meter a IKEA.
Projekty zaměřené na udržitelnost
Finance a udržitelný rozvoj z pohledu teorie a praxe
Projekt se zaměřuje na rozvoj finančního řízení podniků a zároveň klade důraz na sociální a environmentální aspekty, které jsou dnes v podnikání stále důležitější. Cílem projektu je sledovat nové trendy ve financích a udržitelnosti a ukázat, jak mohou podniky přispívat k ochraně životního prostředí a společnosti, nejen k ekonomickému růstu.
Interdisciplinární přístupy efektivního hospodaření se srážkovou vodou
Cílem projektu je vytvořit podporu pro lepší hospodaření se srážkovou vodou ve městech a obcích. Vznikne tak aplikace a manuál, které pomohou vybrat vhodná opatření pro různé typy městských ploch. Součástí je i příprava speciálních map s návrhy řešení pro pět vybraných lokalit, což ocení hlavně menší města a obce, které si nemohou dovolit vlastní studie.
ESDGs! – Sustainable Development Goals in education and in action!
Tento projekt má dva hlavní cíle: prvním je vytvořit výukové materiály, které podporují udržitelný rozvoj, a druhým je nabídnout online kurz o udržitelnosti, který bude dostupný zdarma pro širokou veřejnost a bude zaměřený na praktické využití ve vzdělávání i v každodenním životě.
Naše Centrum podnikání a udržitelnosti
Na fakultě už mnoho let funguje Centrum podnikání a udržitelnosti (CPU), které spojuje lidi se zájmem o udržitelný byznys. Účastníci se zde vzdělávají prostřednictvím přednášek a workshopů, navzájem se inspirují a konzultují své podnikatelské nápady. Také se zapojují do dobročinných aktivit.
Víc o našich plánech
Další spolupráce s městem a krajem
- Plánujeme rozšiřovat partnerství s městem Plzeň, Plzeňským a Karlovarským krajem i s partnerskými institucemi v Česku. Společně chceme pracovat na projektech a aktivitách, které začleňují prvky udržitelnosti nebo jsou přímo zaměřené na její podporu v různých oblastech života – od ochrany přírody po ekonomiku.
Rozvíjení partnerství se zahraničními institucemi
- Díky zahraničním studijním pobytům a spolupracím s významnými zahraničními institucemi získáváme nové znalosti a zkušenosti, které využijeme ve prospěch našeho regionu. Tato partnerství nám umožňují přinášet do kraje nové přístupy a inspiraci k udržitelnému rozvoji.
Inovace studijních programů
- Už teď se naši studenti připravují na práci v prostředí digitální a zelené transformace a učí se chápat složité problémy z pohledu ekonomických, sociálních i environmentálních souvislostí. Díky tomuto budou i přispívat k rozvoji regionální politiky a navrhovat udržitelné strategie.
Víc o docentce Petře Taušl Procházkové
- „Podnikatelé mají šanci svět přiblížit k uhlíkové neutralitě, a proto podléhají mnohým právním nárokům jako například ESG legislativě. Naše absolventy nic z toho nezaskočí, protože vědí, jak s požadavky nakládat,“ vysvětluje Petra. „Umí nastavit management podniku, aby fungoval udržitelně na všech úrovních.“
- Inspiraci, jak studentům srozumitelně přiblížit udržitelnost a zároveň je vybavit potřebnými dovednostmi pro úspěch v jejich podnikání, čerpá Petra často v zahraničí. Tak vznikl například i projekt Amazing Business School. Inovativní předmět, který probíhá v jedoucím vlaku se zastávkami ve třech českých městech, testuje studentské podnikatelské projekty v nejrůznějších situacích a prostředích.
- Oblíbeným konceptem je také Invest Day, soutěž business nápadů ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a s Fakultou managementu lVŠE v Jindřichově Hradci. Na účastníky každý rok čekají odborné workshopy, mentoři, ale i seznámení s potenciálními investory.
- „V Invest Day studenti otestují vše, co se naučili. Vyzkoušejí si aplikaci business modelů i to, jak široce se do nich může udržitelnost promítnout. Zkrátka zapnou zcela nový způsob přemýšlení, kterým další generace podnikatelů může změnit svět byznysu,“ dodává Petra.