Udržitelnost ve výzkumném centru Nové technologie (NTC)
Kvantové materiály mají sílu změnit svět. Neustále proto hledáme způsoby, jak nám mohou pomoci v oblastech ekologických zdrojů energie, chytré dopravy a zlepšení kvality života a zdraví. Udržitelnost pro nás znamená především odvahu zkoušet nové věci.
Co děláme
- Navrhujeme materiály, které mají potenciál šetřit energii. V základním výzkumu pracujeme s pokročilými a kvantovými materiály, které mohou snížit emise a přispět k udržitelné budoucnosti.
- Pomáháme firmám optimalizovat výrobu. V oblasti aplikovaného výzkumu usilujeme o zlepšení výrobních postupů, úsporu energií a hledání jejích nových zdrojů a úložišť.
- Podporujeme vzdělávání v oblasti STEM. Tím motivujeme nové generace ke studiu oborů, které jsou klíčové pro inovace a rozvoj technických dovedností.
Co plánujeme
Osobnost
Profesor Ján Minár
vedoucí výzkumu pokročilých a kvantových materiálů, fyzik – Nové technologie – výzkumné centrumProfesor Ján Minár, přední odborník na aplikovanou fyziku, zkoumá pokročilé kvantové materiály s potenciálem ovlivnit budoucí technologie v energetice, zdravotnictví a IT. Vystudoval teoretickou a fyzikální chemii na Technické univerzitě v Bratislavě, doktorát získal na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově. Ve výzkumném centru NTC působí od roku 2017.
Přečtěte si víc.
Víc o naší práci
Víc o pokročilých a kvantových materiálech
V ústavu Nové technologie – výzkumné centrum (NTC) zkoumáme a navrhujeme nové materiály, jejichž vlastnosti vycházejí z kvantové fyziky. V budoucnu by mohly pomoci například při výrobě energeticky úsporných a přesných miniaturizovaných zařízení, jako jsou supravodivé čipy a kvantové senzory. Největší změny by mohly přinést do oblastí energetiky, lékařství a biotechnologie.
Víc o naší udržitelné budoucnosti
- Posouváme hranice technologií směrem k udržitelnosti a zároveň přitahujeme nové talenty do technických oborů, které nám s tím pomohou.
Výzkumné projekty
- Bateriové „stacky“ s nízkým vnitřním odporem: Výzkum vedl k založení startupu Pinflow Energy Storage, zaměřeného na vysoce účinné redoxní baterie.
- Recyklační pec na akumulátory a baterie: Vývoj, na základě kterého firma Nimetal v Ústí nad Labem efektivně recykluje vzácné suroviny, jako je kadmium a feronikl, a přispívá tak k efektivnějšímu zpracování odpadu a snížení uhlíkové stopy.
Vzdělávací projekty
- LabIR Edu: Projekt podporující výuku STEM pomocí termokamer, což studentům usnadňuje pochopení technických principů.
- LabIR Edu Girls’ Labs: Projekt zaměřený na bourání genderových stereotypů v technických oborech a podporu žen v oblasti vědy.
- Techmania Science Center: Spolupráce na organizaci přednášek pro nadané studenty v rámci projektu GoHigher a exkurze pro školy a veřejnost k tématům kvantové fyziky.
Víc o našich plánech
Rozšíření výzkumu kvantových materiálů
- Plánujeme pokračovat v rozvoji výzkumu kvantových materiálů a jejich zapojení do mezinárodních struktur. To by mělo přinést revoluční změny v technologickém sektoru, zvýšit konkurenceschopnost regionu a přilákat nové investice.
Vývoj technologií pro obnovitelné zdroje
- Naše projekty READEL a FLOWSCALE se zaměří na průmyslovou výrobu baterií, což povede k vytvoření nových pracovních míst a posílení lokální ekonomiky. Recyklační linka sníží uhlíkovou stopu a optimalizuje zpracování odpadů v ČR i Evropě. V projektu Delta 2 vyvineme nový palivový článek s úsporou nákladů až o 10 %.
Další vzdělávání a popularizace vědy
- Hodláme vyzdvihovat projekty, které zvýší poptávku po technologických oborech. Například projekt LabIR Edu už teď podporuje výuku STEM pomocí termokamer, projekt LabIR Edu Girls’ Labs se zase zaměřuje na odstraňování genderových stereotypů v oblasti technologií. Spolupracujeme také s Techmania Science Center a organizujeme přednášky pro nadané studenty v rámci projektu GoHigher.
Budování mezinárodních spoluprací
- Chceme navázat spolupráci se zahraničními vědeckými institucemi a firmami. Tato spolupráce přinese do našeho regionu nové technologie a znalosti, které pomohou dalšímu rozvoji inovací a udržitelnosti.
Víc o profesoru Jánu Minárovi
- Jako zástupce ředitele pro výzkum a vývoj a vedoucí týmu Pokročilých a kvantových materiálů je klíčovým výzkumníkem v projektu „Kvantové materiály pro aplikace v udržitelných technologiích“. Ten má za cíl vytvářet materiály s revolučními vlastnostmi, které mohou přispět k vývoji energeticky úsporných technologií, snižovat emise a napomáhat boji proti klimatickým změnám.
- Profesor Minár ve své kariéře prošel mnoha prestižními institucemi, včetně pobytů na univerzitách v Paříži, Nijmegen a synchrotronových centrech v Grenoblu, Švýcarsku či Berkeley. Je autorem či spoluautorem téměř 250 odborných prací s více než 4 000 citacemi a jeho výzkum pravidelně přitahuje pozornost odborné veřejnosti. V roce 2024 se podílel na významné studii zveřejněné v prestižním časopise Nature, kde jeho tým přispěl k experimentálnímu prokázání altermagnetismu, což je klíčový objev pro budoucnost kvantových materiálů.